top page

مهمترین جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی بوشهر کدام اند؟

با دیدن مطالب ما قبل از شروع سفر، سفری راحت تر و با برنامه ریزی دقیق تری را تجربه کنید.

مهمترین جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی بوشهر کدام اند؟

استان بوشهر در قسمت جنوبی کشور و در حاشیه خلیج فارس قرار گرفته است. بوشهر شبه جزیره‌ای است که دارای سواحل بکر، کوه‌های زیبا، نخلستان‌های سرسبز، آثار فرهنگی و بناهای تاریخی زیادی است که از سه جهت به آب‌های خلیج فارس و از یک جهت به خشکی متصل شده است.

هنگامی که نام بوشهر را می‌شنویم، بی شک سواحل شلوغ و پرجمعیت بوشهر را به یاد می‌آوریم،خصوصاً هنگام شب که مردمان محلی بوشهر نیز جهت گذراندن اوقات فراقت خود دور هم جمع می‌شوند و تا نیمه‌های شب در آنجا حضور دارند.

برخلاف تصور عموم که از جاهای دیدنی بوشهر فقط دریا و ساحل آن را در ذهن خود تداعی می‌کنند،جاذبه‌های گردشگری بوشهر فقط در ساحل و دریا خلاصه نمی‌شوند بلکه دیدنی‌های بوشهر بسیارند و ما در این مقاله به معرفی آنها خواهیم پرداخت تا شما با طبیعت بکر و دست نخورده بوشهر بیشتر آشنا شوید.

مجله گردشگری دیدارگر به این جهت که سفر شما به شهر زیبای بوشهر به یک تجربه‌ی به یاد ماندنی تبدیل شود، تلاش نموده که مهم‌ترین مکان‌های دیدنی بوشهر را خدمت شما عزیزان معرفی نماید.

همچنین در صورتی که قصد سفر بوشهر را دارید می‌توانید از طریق وب سایت اقامتی دیدارگر اقدام به اجاره منزل مبله در بوشهر نمایید و خود را برای یک سفر دل‌چسب و دل انگیز آماده کنید.

 
عکس هوایی بوشهر - دیدارگر
 

کوه نمک یا گنبد نمکی جاشک

کوه نمک که به عنوان یکی از فعال‌ترین کوه‌های نمک ایران و خاورمیانه شناخته می‌شود در فاصله‌ی ۱۴۴ کیلومتری بندر بوشهر و در حد فاصل دو شهرستان دشتی و دیر واقع شده است.

شاید هنگامی که از دور به این کوه بنگرید آن را همانند کوه برفی ببینید که از دور چشم نوازی می‌کند. از مهم‌ترین خصوصیات بارز و متفاوت کوه نمکی جاشک می‌توان به نوع نمک‌های این کوه نمکی، آبشارها، بلورها و گنبدها و غارهای منحصر به فرد آن اشاره کرد.

گنبد نمکی بهمن سال ۱۳۸۶ به‌عنوان اثر طبیعی ملی فسیلی به عنوان یکی از مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست به ثبت رسید.

جاهای دیدنی بوشهر - دیدارگر
 

گورستان و منطقه باستانی سیراف

از جاذبه‌های گردشگری بوشهر که از قدیمی‌ترین بنادر ایران و جهان است و گفته می‌شود کشتی رانی از این بندر رایج شده است بندر سیراف است.

این گورستان در شمال غربی بندر طاهری و در دامنه جنوبی ارتفاعات مشرف بر آن، قرار دارد. تعداد فراوانی گورهای مستطیل شکل، به طول ۱۰ سانتی متر و عرض ۵۰ سانتی متر و عمق ۴۰ تا ۶۰ سانتی متر در سنگ کنده شده است.

کارشناسان به این گورستان لقب قبرستان تمدن‌ها داده‌اند، زیرا در گذشته در مقاطع زمانی مختلف مردمانی با ادیان مختلف در گورستان آرامیده‌اند. در گذشته روی مرده‌های خود خاک نمی‌ریختند و فقط آنها را درون قبرهای سنگی می‌گذاشتند.

روبروی قبرستان غربی، قبرستان دیگری وجود دارد که هر چه ارتفاع تپه زیادتر می‌شود، گورها بزرگ‌تر می‌شوند و دهانه‌ها گشادتر و عمق بیشتری پیدا می‌کنند.

جاهای دیدنی بوشهر - دیدارگر
رزرو اقامتگاه در بوشهر
 

عمارت ملک

عمارت ثروتمندترین مرد بوشهر که در فاصله شش کیلومتری از بوشهر واقع شده و نزدیک به ۱۰۰ سال قدمت دارد.سازه‌های این بنا را فرانسوی‌ها نهادند اما مصالح به کار رفت همگی مصالح خود بوشهر است.

عمارت ملک دارای چندین بخش است. ساختمان ملک بارو و دروازه‌های داشته که به میان سرا باز می‌شده است. میان سرا با یک پلکان که بر روی تختگاه و پایه بزرگ سازه ساخته شده و به سردر و ایوان بزرگ سازه با سه جفت ستوان راه دارد.

این بخش با یک درگاه و دری بزرگ از چوب آبنوس و آرایه‌های فلزی به سازه بنیادین راه دارد. درون خود کوشک در اشکوب زیرین، تالار پذیرایی و اشکوب بالا، اتاق‌هایی برای خانه‌نشینان و نیز مهمانان داشته است

جاهای دیدنی بوشهر - دیدارگر
 

گور دختر ، دختری از جنس ایران

در شهرستان دشستان بوشهر در میان دشتی به نام میانکوهی پشت پَر آرامگاه کوچکی وجود دارد که ساخت آن به عصر هخامنش باز می گردد و بی مانند به آرامگاه کوروش کبیر نیست. در روایاتی گفته می شود که آرامگاه ماندانا خواهر کوروش پادشاه هخامنشیان است.

بر بالای این مقبره، قسمتی فرورفتگی شبیه به یک قاب وجود دارد که احتمالا جایگاه قرار گرفتن کتیبه‌ای مربوط به آن بوده‌ است. در درون اتاقک بنا حوضچه‌ی کوچکی وجود دارد.

گوردختر را ابتدا باستان‌شناس بلژیکی، لویی واندنبرگ، در سال ۱۳۳۹ هجری شمسی کشف کرد. واندنبرگ معتقد بود گوردختر قبر چیش‌پیش یا کوروش یکم (جد کوروش کبیر) است؛ اما سپس علیرضا شاپور شهبازی، آن را آرامگاه کوروش کوچک دانست.

گمانه‌ها درباره‌ی این بنا فراوان است. آرامگاه ماندانا، مادر کوروش یا آتوسا، دختر کوروش و شهبانوی هخامنشی یا خواهر کوروش برخی دیگر از گمانه‌ها درباره‌ی این بنا هستند.

جاهای دیدنی بوشهر - دیدارگر
 

قلعه نصوری بوشهر

در شهر بندر طاهری از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان، یکی از اثرهای تاریخی و از جاهای دیدنی بوشهر وجود داردکه مربوط به ۱۸۰ سال پیش است.

قلعه نصوری بوشهر در ۲۵۰ کیلومتری خاور استان بوشهر قرارگرفته است. این عمارت به خاندان نصوری تعلق دارد و آن را روی تپه‌ای بلند و مشرف به دریا بنا کردند.

بنا دو حیاط اندرونی و بیرونی و یک شاه‌نشین دارد که توسط شیخ جبار دوم، پدربزرگ شیخ ناصر نصوری در اوایل دوره قاجاریه ساخته شده است. قلعه نصوری با نام قلعه شیخ نیز شناخته می‌شود

جاهای دیدنی بوشهر - دیدارگر
 

خلیج نایبند ، سرزمین آبهای زلال

یکی از زیباترین جاذبه‌های دیدنی بوشهر خلیج نای بند است. نایبند تنها پارک ملی دریایی ایران و در ۳۵ کیلومتری مرکز عسلویه، در بخش چاه مبارک و کنار آب‌های خوش‌رنگ خلیج‌فارس، قرار گرفته است

. به این دلیل خلیج نای بند را پارک ملی دریایی می‌نامند زیرا که آب‌های نیلگون خلیج‌فارس، جنگل‌های حرا، دشت، کوه، سکوت و هوای پاک را یکجا باهم دارد.

از مهم‌ترین دلایل جذابیت خلیج نای بند وجود سواحل ماسه‌ای و صخره‌های رسوبی می‌باشد.. یکی از جذابیت‌های بسیار خاص خلیج، آب به‌شدت زلال آن است. این آب چنان رقیق و زلال است که می‌توانید سنگ‌های کف آب را هم ببینید در فصل‌های سرد پرنده‌های مهاجر راهی این خلیج زیبا می‌شوند. اگر در زمستان و پاییز به نای بند سفر کنید، شاهد حضورشان خواهید بود.

بیشتر افراد گمان می‌کنند جنگل‌های حرایی مخصوص قشم است؛ اما از عسلویه تا روستای هاله هم جنگل‌های حرا کشیده شده‌اند. اگر به دنبال سفری لذت بخش و جذاب به همراه خاطره‌های به یاد ماندنی هستید، خلیج فوق‌العاده نای بند را از دست ندهید

جاهای دیدنی بوشهر - دیدارگراجاره منزل مبله در بوشهر
 

ساحل ریشهر

ری‌شهر از باستانی‌ترین شهرهای موجود در هزاره سوم قبل از میلاد می‌باشد. ساحل ری‌شهر از بهترین نقاط تفریحی و گردشگری بوشهر به شمار می‌رود که سالیانه دیدارگران بسیاری به این منطقه سفر می‌کنند.

ساحل شنی و عمقِ کمِ آب باعث می‌شود که بتوانید در این منطقه‌ی زیبا، شنا و استراحت کنید. از نظر قدمت تاریخی نیز ری‌شهر منطقه‌ای است که در گذشته از آن با عنوان لیان نام برده می‌شده است

جاهای دیدنی بوشهر - دیدارگر
 

کوه پَدری (کوه پردیس) کوه مغناطیسی

از دیگر جاهای دیدنی بوشهر که ارزش دیدن را دارد کوه پدری یا همان پردیس است که در ابتدای راه شهرستان جم به سیراف استان بوشهر قرار دارد. پدری در لغت به معنای محافظ شهر سلطنتی است.

در مورد این کوه شنیده‌ها و گزارشات تلویزیونی بسیاری مینی بر مغناطیسی بودن این کوه وجود دارد، از جمله اینکه این کوه همه چیزهای فولادی یا آهنی را به سمت خود جذب می‌کند.

کوه پدری از سه جهت بسیار معروف شده و بر سر زبان‌ها افتاده است اما از شایعه تا واقعیت فاصله‌ای است، ما نه آنها را تأیید و نه رد می‌کنیم. اولین مشخصه آن که شایعه نیست ظاهر مخروطی شکل آن است که به نوبه خود در کوه‌های ایران منحصر به فرد است.

از جمله شایعات دیگری که وجود دارد این است که این کوه نزدیک‌ترین فاصله از سطح زمین تا خورشید را دارد. همچنین عده‌ای می گویند که ویروس ایدز نمی‌تواند بر روی آن رشد کند.

اما مهم‌ترین شاخصه این کوه خاصیت مغناطیسی آن است که ثبت و تأیید شده، به این گونه که اگر خودرویی در خلاف جهت کوه پارک شده باشد، کوه پردیس آن را به سمت خود جذب می‌کند.

جاهای دیدنی بوشهر - دیدارگر
 

جنگل های حرا عسلویه

شاید با شنیدن نام حرا شما به این فکر کنید که از جاذبه‌های دیدنی چابهار و یا از جاهای دیدنی قشم سخن گفته می‌شود اما این‌گونه نیست، در بخشی از جنوب کشورمان در عسلویه نیز جنگل‌های جذابی به نام حرا نیز وجود دارند. کمی پایین‌تر از عسلویه به سمت جنوب و در نزدیکی روستای گردشگری هاله می‌توان جنگل‌های زیبای حرا را مشاهده کرد.

این جنگل‌ها درون آب پدیدار می‌شوند و برای جنگل نوردی در آن‌ها باید از قایق استفاده کرد! همین تفاوت، باعث جذابیت جنگل‌های حرا می‌شود. درختان حرا در رسته جنگل‌های غیر صنعتی جای دارند اما از جایگاه درمانی و گردشگری درخور توجهی برخوردارند.

جنگل‌های حرای «نای بند» بوشهر گسترده‌ترین پراکنی این گونه گیاهی را با گستره ۳۹۰ هکتار در جنوب غربی آسیا و ایران دارد. همچنین جنگل‌های حرای «عسلویه» بوشهر، حکم انبار هوای زیستی آب‌های جنوب ایران را در آن حجم آلودگی مناطق نفتی و گازی دارد.

جنگل‌های حرا جز با ارزش‌ترین زیستگاه‌های ساحلی است و نقش زیست بوم‌های خشکی و دریایی ایفاء می‌کند چراکه این درختان یک دورهٔ رویشی منظم دارند و معمولاً در اواخر تیرماه و اواسط مردادماه به گل می‌نشینند و میوه می‌دهند

جاهای دیدنی بوشهر - دیدارگر
اجاره منزل مبله در بوشهر
 

تنگ بنیون بوشهر

روستای بنیون در منطقه زیبای خاییز در شمال رشته کوه بیرمی در شهرستان اهرم استان بوشهر واقع شده است.این روستا در دامنه شمالی رشته کوه بیرمی قرار دارد و تنگه سرسبز و چشمه های زلالی در بالادست این روستا قرار دارند .

به همین جهت این روستا مبدا یک مسیر گردشگری و کوهنوردی هم هست . طبیعت گردان به تنگه زیبای بنیون می روند و کوهنوردان برای صعود کوه بیرمی ، حرکت خود را از این روستا شروع می کنند.

برای رسیدن به تنگه بنیون باید از تنگه هایی مانند تنگه خرمات، تنگه آشی، تنگ روان، تنگ گشی، تنگ ریز، تنگ سفری و چندین تنگه دیگر باید عبور کنید تا به تنگه زیبا و سرسبز بنیون که بزرگ ترین آنها نیز هست برسید.

در تنگ بنیون رودی جاری است که آب چشمه‌های واقع در انتهای تنگه را تامین می کنند. در اطراف رود نیزارهای بسیار زیبایی وجود دارد.در صورتی که قصد دیدن کردن از این جاذبه گردشگری بوشهر را دارید سعی کنید در فصل گرم یا بهار به این نقطه سفر کنید.

جاهای دیدنی بوشهر - دیدارگر
 

ساحل بنود عسلویه

از دیگر مکان های دیدنی بوشهر ساحل بنود است که در مجاورت روستای بنود و در ۳۵ کیلومتری عسلویه استان بوشهر قرار دارد.ساحل بنود یکی از بکرترین مقاصد گردشگری است که درست مثل سایر مناطق جنوبی ایران در اواخر بهار و تابستان، هوایی بسیار گرم و طاقت‌فرسا دارد.

ساحل بنود عسلویه صخره‌هایی بلند و عمودی دارد که با ترکیب شدن با آب زلال این منطقه صحنه ای شگفت انگیز را برایتان رقم خواهد زد.هنگام غروب آفتاب نیز با صحنه زیبایی رو به رو خواهید شد،زیرا غروب بنود بسیار زیبا و دل انگیز است.

این ساحل دارای چشمه و غار نیز هست.در روستای بنود، در نزدیکی ساحل بنود عسلویه، غاری دریایی وجود دارد که از دهانه غار، موج‌های دریا وارد آن می‌شوند.چشمه کلات در این منطقه دارای صخره های سرسبز و دیدنی است.

جاهای دیدنی بوشهر - دیدارگر
 

بوشهر کجا اقامت کنیم؟

در صورتی که قصد سفر به بوشهر و دیدن کردن از جاهای دیدنی بوشهر را دارید می توانید با استفاده از لینک زیر اقدام به کرایه منزل مبله در بوشهر نموده و یا از طریق صفحات موجود در وب سایت به رزرو هتل در بوشهر بپردازید.

به تمامی جاهای دیدنی بوشهر نیز امکان پذیر است اقامتگاه های موجود در بوشهر همگی از کیفیت های مناسب برخوردار بوده و دارای استاندارد های میزبانی هستند.دسترسی مناسب

بهترین زمان سفر به بوشهر

بوشهر به دلیل مجاورت در نزدیکی دریا معمولاً دارای آب و هوای گرم و شرجی است که بهترین زمان سفر به بوشهر معمولاً پاییز و زمستان و اوایل بهار است.تقریباً در باقی فصول سال سفر به این استان بسیار ملالت آور است.

 
  • ۱۴۰۰/۰۵/۲۱

آخرین مقالات

۴ دلیل برای رزرو منزل مبله به جای هتل

خ......

۱۴۰۲/۰۳/۱۱

غذاهای محلی بیرجند

غ......

۱۴۰۲/۰۲/۲۸

۱۱ اصطلاح تخصصی هتل‌ها

ف......

۱۴۰۲/۰۲/۲۴

دیدنی‌های بیرجند

......

۱۴۰۲/۰۲/۱۳

اهواز چی بخریم؟ | معرفی ۱۴مورد از بهترین سوغات اهواز

......

۱۴۰۲/۰۱/۳۰