top page

هر آنچه که درباره دژ و آبشار محمد علی خان باید بدانید!

با دیدن مطالب ما قبل از شروع سفر، سفری راحت تر و با برنامه ریزی دقیق تری را تجربه کنید.

هر آنچه که درباره دژ و آبشار محمد علی خان باید بدانید!

دزفول از جمله شهرهای قدیمی و چند هزار ساله ایران است که بسیاری از جاذبه‌های گردشگری را در دل خود جای داده است. یکی از این جاذبه‌های گردشگری اهواز دژ محمد علی خان است.


دژی طبیعی و معروف که در قدیم با نام دژ علی مردان خان نیز شناخته می‌شد و دارای جویبارها و آبشارهای وصف نشدنی می‌باشد. در کتب تاریخی نیز با نام‌های دز استوار، دز، مندزون یا دژ محمدعلی خان از این قلعه مستحکم یاد کرده‌اند.


یکی از زیباترین جاهای گردشگری خوزستان که طرفداران زیای هم دارد دژ مستحکم محمد علی خان است که در  فاصله ۲۵ کیلومتری سردشت و ۶۵ کیلومتری شمال شهر دزفول قرار دارد. قله آن ارتفاعی در حدود ۱۵۵۰ متر دارد.


این دژ توسط محمدعلی خان ساخته شد تا بتواند همراه گروه مبارز خود در زمان قاجارها علیه خانلرر میرزا قیام کند.

 

دژ محمد علی خان

چگونه به دژ محد علی خان برویم؟

برای رفتن به این دژ در ابتدا می‌توانید از منطقه شگفت‌انگیز گاومیر هم دیدن کنید. منطقه زیبای اطراف آن در جاده "سردشت" بعد از روستای "گوروی" به سمت جاده فرعی روستای "ابوالحسن" از جاده اصلی منحرف شده و بعد از گذشتن از روستاهای "لب سفید" و "ابوالحسن" این دژ زیبا خودنمایی می‌کند.

 

آبشار

منطقه‌ای که سرتاسر پوشانیده شده از گیاهان کمیاب است و در دامنه این دژ آبشاری دوقلو بسیاری زیبا وجود. آبشار آن با ارتفاعی زیاد نمایی خیره کننده و زیبا را به وجود آورده، گویی که هر کس آن را می‌نگرد نماد استواری را در آن درک می‌کند.


این آبشارها در فصول پر باران سال بسیار پر آب‌ترند و در هر نقطه رو به رو دژ آبشارها را خواهید دید.
 

مناسب کمپینگ
 

دژ محمد علی خان به این دلیل که دارای دشت پهناور و مسطحی است به مکانی مناسب جهت گردش،تفریح،پیک نیک و کمپینگ دوست داران طبیعت نیز تبدیل شده است.از همین رو یکی از جاهای دیدنی اهواز به شمار می رود که مردم این شهر برای بازدید از این مکان تاریخی از تمامی نقاط خوزستان به آن سفر می کنند.

بسیاری از کسانی نیز که به کمپ های یک یا دو روزه علاقه مند هستند ، طبیعت بی نظیر دژ محمد علی خان را جهت کمپینگ خود انتخاب می نمایند.
 

دژ محمد علی خان

کوه پیمایی در دژ
 

بالا رفتن از دژ اگرچه کار بسیار سختی نیست اما برای کسانی که ورزش نمی‌کنند و یا تا کنون کوه پیمایی نکرده‌اند ممکن است کمی طاقت فرسا باشد.

به همراه داشتن لوازم کوه نوردی، لباس و کفش مناسب از جمله نکاتی است که برای دیدن از این دژ حتماً باید رعایت کنید. بالا رفتن از دژ چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه از زمان شما را خواهد گرفت، پس آمادگی آن را داشته باشید.


چه زمانی برای بازدید از دژ محمدعلی‌خان مناسب است؟

معمولاً از اوایل دی‌ماه تا اواسط اردیبهشت را بهترین زمان سفر به دژ محمد علی خان می‌دانند.معمولاً در فصل بهار دشت‌های مملو از گل‌های زرد رنگ خاکشیر را خواهید دید. دژ در هوای مه گرفته، بسیار زیباتر از زمانی است که هوا آفتابی باشد. 
 

طبیعت سردشت

 

نکاتی که در سفر به دژ باید بدانید :

جاده آسفالت است و رفت و آمد بسیار مناسب و راحت است.

دژ ممدعلی خان تقریباً یک ساعت از جاده اصلی دزفول-سالند فاصله دارد و تمامی مسیر آسفالته است. این جاده کوهستانی و باریک است و می‌بایست احتیاط بیشتری کرد.

ابتدا از روستای لب سفید عبور می‌کنید و سپس جاده ارتفاع می‌گیرد و از میان جنگل‌های بلوط می‌گذرد. در بیشتر مسیر منظره کوه هفت تنان طنین انداز جاده زیبای دژ است. پس از روستای ابولحسن (تقریباً ۶ کیلومتر بعد) باید منتظر دیدن این کوه زیبا در سمت چپ جاده باشید.


امکانات اقامتی در این مسیر نیست، کمپینگ در منطقه با توجه به منابع آبی فراوان و آب و هوای لطیف بسیار جذاب است.


امیدواریم که این مطلب به شما کمک کرده باشد و شما توانسته باشید با یکی دیگر از شگفتی‌های ایران و جاهای دیدنی اهواز را توسط وب‌سایت رزرواسیون آنلاین هتل و اقامتگاه دیدارگر معرفی شد آشنا شوید..


  دیدارگر همیشگی باشید. heart

 

 

 

 

 

 

 

  • ۱۴۰۰/۰۲/۱۹

آخرین مقالات

۴ دلیل برای رزرو منزل مبله به جای هتل

خ......

۱۴۰۲/۰۳/۱۱

غذاهای محلی بیرجند

غ......

۱۴۰۲/۰۲/۲۸

۱۱ اصطلاح تخصصی هتل‌ها

ف......

۱۴۰۲/۰۲/۲۴

دیدنی‌های بیرجند

......

۱۴۰۲/۰۲/۱۳

اهواز چی بخریم؟ | معرفی ۱۴مورد از بهترین سوغات اهواز

......

۱۴۰۲/۰۱/۳۰