top page

جاهای دیدنی و تفریحی اطراف شیراز که نباید از دست بدهید !

با دیدن مطالب ما قبل از شروع سفر، سفری راحت تر و با برنامه ریزی دقیق تری را تجربه کنید.

جاهای دیدنی و تفریحی اطراف شیراز که نباید از دست بدهید !

شیراز از جمله شهرهایی است که برای سفر به آن باید حسابی برنامه ریزی کنید تا علاوه بر جاذبه های گردشگری شیراز، از جاهای دیدنی و تفریحی اطراف شیراز هم دیدن کنید و سعی کنید از دست ندهید.یکی از زیباترین شهرهای ایران که خاک دامن‌گیری دارد.


شیراز به قدری جاذبه و جاهای دیدنی دارد که شاید کمتر فرصتی پیش بیاید که شیراز گردان عزیز و مشتاق راه خود را کج کنند و به سمت روستاهای چشم‌نواز راهی شوند.شهری که برای گشتن مکان‌های دیدنی بی‌شمارش حداقل باید پنج یا ده روز زمان صرف کرد.


دیدنی های اطراف شیراز به قدری زیاد هستند که می تواند دو هفته کامل از برنامه ریزی سفر شما را حتی اگر هر روز به یک الی دو جاذبه گردشگری هم سر بزنید پر کند.شهری با دیدنی‌های فراوان که چه از لحاظ طبیعت‌‌گردی و چه از لحاظ فرهنگی و تاریخی در بین شهرهای دیگر کشور کم‌نظیر است.


پس از آن که با استفاده از وب سایت دیدارگر که به صورت آنلاین خدمات رزرو انجام می دهد کرایه سوئیت مبله در شیراز را انجام دادید و از دیدنی ها و جاذبه های گردشگری شیراز دیدن کردید،زمان خود را تنظیم نمایید تا سری هم به طبیعت بکر و زیبای اطراف شیراز بزنید و لذت سفر خود به شیراز را دو چندان کنید.


همراه ما شوید که بر قطار مجازی سوار شویم و در کنار هم از جاذبه های دیدنی اطراف شیراز دیدن کنیم.سعی می شود که به معرفی مهم ترین و زیباترین آنها بپردازیم.

 

تخت جمشید
 

از مشهورترین جاهای دیدنی شیراز و اطراف آن تخت جمشید است که سند اصالت کشور عزیزمان ایران را امضا می کند.از باشکوه ­ترین مجموعه ­های تاریخی ایران با وسعت ۱۲۵۰۰۰ متر مربع است که در زمان داریوش اول به سال (۵۱۸ م) در جلگه مرودشت بر دامنه کوه رحمت بنا گردیده است.


این مجموعه باستانی شامل پلکان ورودی، دروازه ملل، کاخ آپادانا، کاخ مرکزی یا شورا، کاخ تچر، کاخ هدیش، کاخ اردشیر، کاخ صدستون، کاخ ملکه (حرمسرا)، کاخ خزانه، خیابان سپاهان، دروازه ناتمام و دو مقبره اردشیر دوم و سوم است.


شاید برایتان جالب باشد بدانید که دلیل سالم باقی ماند تخت جمشید مدفون ماندن آن در زیر خاک بوده که پس از حفاری گسترده در دهه ۱۹۳۰ شکوه و عظمت تخت جمشید بار دیگر نمایان شد.

 

تخت جمشید

 

نقش رستم

مرودشت به، پاسارگاد و استخر از جمله شهرستان‌های شیراز هستند که قدمتی چندین هزار ساله دارند و بیشتر اسناد تاریخی کشورمان از این سه شهر وام می‌گیرند.


این مجموعه بر دامنه کوه حاجی آباد و در فاصله ۳ کیلومتری تخت جمشید ایجاد شده است، شامل یک نقش ایلامی، ۴ مقبره از پادشاهان هخامنشی، مجموعه‌ای سنگی به نام مکعب زرتشت، هشت نقش برجسته ساسانی، نقش تاج‌گذاری اردشیر اول، نقش بهرام و درباریان، نقش تاج‌گذاری مهر نرسی، نقش پیروزی شاپور و چند نقش جنگ­سواران، دو آتشدان سنگی و چند کتیبه است.

 

نقش رستم

بهشت گمشده 

بهشت گمشده یا نام اصلی آن تنگ بستانک در شمال غربی استان فارس، شهرستان مرودشت بخش کامفیروز قرار دارد و یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی اطراف شیراز به شمار می‌رود. بهشت گمشده دارای آب و هوایی بس دلنشین و دل چسب است که می‌تواند در فصول گرم سال مانند بهار و تابستان به آنجا سفر کرد.


تنگ بستانگ منطقه‌ای است عمدتاً کوهستانی با پوششی جنگلی اقلیم منطقه ایرانی تورانی بوده و دارای تابستان‌هایی خشک و زمستان‌هایی سرد بوده است با ریزش برف و یخبندان می‌باشد.

 

بهشت کمشده شیراز

 

جهت کرایه سوئیت مبله در شیراز کلیلک کنید.


تنگ تیزاب

این جاذبه طبیعی در شمال غربی سپیدان قرار گرفته و حدود ۹۰ کیلومتر با شیراز فاصله دارد. در این تنگه یک رودخانه زیبا در جریان است آب آن از درون چشمه‌های رشته کوه سپیدان تامین می‌شود.

برخلاف برخی از رودخانه های اطراف شیراز که در فصول گرم سال کم آب می شوند تنگ تیزاب دارای رودخانه دائمی است که مملو از درختان  بید، بلوط و بادام است.

تنگ تیزاب، تابستان‌های خنک و خوش آب و هوایی دارد و زمستان‌هایی سرد، بنابراین بهترین ماه‌های رفتن به آن از اردیبهشت تا اوایل آذر است.بسیار مناسب برپایی چادر و ماهیگیری نیز هست.

 

تنگ تیزاب
 

دریاچه مهارلو(دریاچه نمک)

از دیگر جاهای دیدنی اطراف شیراز که تفرجگاه اصلی شیرازی ها خصوصا در اواخر هفته است ، دریاچه مهارلو می باشد.این دریاچه در فاصله ۲۵ کیلومتری از شهر شیراز واقع شده است.


 دریاچه مهارلو که هر ساله میزبان پرندگان مهاجر می‌باشد به رنگ صورتی یا گاهی قرمز درمی‌آید و به عنوان یکی از دریاچه‌های نمکی ایران به شمار می‌رود.از جمله دلایل صورتی شدن آب دریاچه وجود نوعی جلبک در آن است


هنگامی که به این دریاچه می رسید با تپه های نمکی رو به رو می شوید.نمک‌دریاچه علاوه بر مصرف در صنعت غذایی، تولید دارو و لوازم آرایشی، برای بهبود درد مفاصل و‌ عضلات موثر است.از این رو بومیان محله به دریاچه مهارلو دریاچه نمک نیز می گویند.
 

دریاچه مهارلو شیراز

روستای دشتک

از قدیمی‌ترین روستاهای استان فارس است که بر اساس سنگ‌نوشته‌های گورستان قدیمی آن، قدمت شکل‌گیری روستا به قرن هفتم هجری قمری برمی‌گردد.علت نام گذاری این روستا به این خاطر است که در دشت کوچکی واقع شده است.


چندین مورد از ویژگی های این روستا مانند جای دادن سنگ نوشته های هخامنشیان در دل خود،بافت پله کانی خانه ها ،چشمه های پر آب و هوای معتدل و مناسب سفر در چهار فصل ،این روستا را به یک جاذبه گردشگری تبدیل نموده است.

 

روستای دشتک شیراز
 

دشت ارژن

یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف شیراز که در حدفاصل این شهر با کازرون واقع شده است و از طبیعت‌های بهشتی استان فارس محسوب می‌شود دشت ارژن است.دشت وسیعی که در دامنه رشته کوه زاگرس است و سرتاسر آن در برخی از فصول سال طبیعتی بی نظیر را پیش چشمان دیدارگران قرار می دهد.


یکی از جذابیت‌های دشت ارژن به‌خصوص در زمستان، آبشار چرونیز است که در فصل سرما، سراسر بافتی کریستالی پیدا می‌کند و به ملکه یخی تبدیل می‌شود.


از دیگر جذابیت های این دشت عشایر آن است که با گرم شدن هوا اقدام به چادر زدن می کنند و شما می توانید با زندگی عشایری از نزدیک برخورد داشته باشید.


در صورتی که قصد سفر به شیراز و بازدید از این دشت زیبا با آبشار حیرت انگیزش را دارید،می توانید از طریق وب سایت دیدارگر به صورت آنلاین، اقدام به کرایه سوئیت مبله در شیراز نمایید.


 

دشت ارژن شیراز

آبشار مارگون

آبشار مارگون یا آبشار چشمه ای یکی از پر طرفدارترین جاذبه های دیدنی اطراف شیراز به شمار می رود که هر روزه دیدارگران بسیاری را سمت خود روانه می کند.ارتفاع بلند و حجم آب زیاد این آبشار باعث به وجود آمدن مناظر زیبایی در این منطقه شده است.


آبشار مارگون به این دلیل که توسط یک چشمه پر آب تامین می‌شود،در بین افراد محلی به نام آبشار چشمه ای نیز شناخته می شود.
پارکینگ، سرویس بهداشتی و فضای مسطح برای اتراق و استراحت مسافران، از امکانات منطقه گردشگری آبشار مارگون است.

 

ابشار مارگون
 

روستای قلات

شاید یکی از اصلی ترین جاذبه های دیدنی اطراف شیراز که قدمت آن به ۲۵۰۰سال پیش بر می گردد روستای تاریخی قلات باشد.روستای قلات در ۳۶ کیلومتری شیراز در جاده شیراز- سپیدان قرار گرفته  و سالیانه گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند.


قلات دارای آبشارهای سه گانه است که از ارتفاعات صخره های آن با سرازیر شدن آب های خروشان، منظره زیبایی را رقم می زند.


رودخانه‌ها و چشمه، رویش گیاهانی چون ختمی، آویشن، پونه و مرزه، وجود باغ‌های میوه‌، تولید فرآورده‌های لبنی و صنایع دستی سنتی نظیر گیوه، سبد و وسایل چوبی قلات تنها گوشه‌ای از جذابیت روستای قلات به شمار می‌روند.


یکی از بهترین فصل هایی که دیدن قلات شما را به حیرت وا می دارد فصل پاییز است که با ترکیب رنگ برگ درختان شما را از این همه زیبایی  از خود بی خود می کند.قلات ییلاقی با صفا با آب‌وهوایی دلپذیر است که با باغ‌های خوش‌رنگ ‌وطعم میوه از مهمانان خود پذیرایی می‌کند.


روستای قلات به ثبت ملی نیز رسیده است.

 

روستای قلات
 

تنگ دم اسب

در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی شیراز در منطقه‌ای کوهمره سرخی،طبیعت کم نظیری وجود دارد که سرشار از زیبایی است و از مناطق ییلاقی شیراز می باشد  که حاصل رانش زمین است.


 جریان رودخانه، بافت صخره‌ای، سرسبزی تماشایی از جمله جاذبه‌های تنگ دم اسب است. بهار و تابستان بهترین زمان سفر به این منطقه است. در فصل بهار این تنگه پر از آب است و کوه‌های اطراف آن بسیار سرسبز و زیبا هستند.


نام تنگ دم اسب از آبشاری شبیه به دم اسب گرفته شده و در واقع این آبشار ادامه رودخانه دم اسب است که از بلندای صخره های مرتفع به پایین سرازیر می شود و ظاهری شبیه به دم اسب دارد.

 

تنگ دم اسب
 

کرایه سوئیت مبله در شیراز 
 

دریاچه هفت برم

دریاچه هفت برم یکی از جاهای دیدنی شیراز و استان فارس است که مناظر زیبای اطراف آن قطعاً علاقه مندان به طبیعت را شگفت زده خواهد کرد.


 دریاچه هفت برم از جاذبه های اقلیم سردسیر بخش دشمن زیاری شهرستان ممسنی استان فارس است.برم به معنای برکه آب، تالاب و آبگیر است. هفت برم به ۷ تالاب اشاره دارد که تعدادی از آن تالاب‌های دائمی و تعدادی دیگر تالاب‌های فصلی هستند.


 این دریاچه از هفت قسمت مختلف تشکیل شده که چهار مورد از آنها دائماً پراب هستند و مابقی در فصول خاصی از سال آب دارند. بهترین زمان برای بازدید از این دریاچه فصول بهار و تابستان است.

 

دریاچه هفت برم شیراز
 

تنگ هایقر - گراند کانیون ایران

از دیگر شگفتی های دیدنی اطراف شیراز تنگه هایقر است که در نزدیکی روستای رودبال و در فاصله ۳۵ کیلومتری شهرستان فیروزآباد استان فارس واقع شده است.


این تنگه که به نام گرند کانیون ایران نیز مشهور است، چیزی حدود ۸ کیلومتر طول داشته و رودخانه ای با نام قره آقاج از میان آن عبور می کند.عمق این دره به ۴۵۰ متر می رسد.


در زمان های گذشته دلیران قشقایی سربازان انگلیسی را که به خاک ایران تجاوز کرده بودند در دره هایقر به خاک و خون کشیدند. هایقر در لغت به معنای مردن است، زمانی که جنگجویان قشقایی موفق به از پای در آوردن سربازان انگلیسی می شدند فریاد هایقر سر می دادند تا همرزم هایشان از این واقعه مطلع شوند.

تنگه هایقر
 

تنگه رغز

در میان مراتع سرسبز و دشت های مابین داراب و فسا در استان شیراز ارتفاعاتی وجود دارد که درونش دره هایی را با حوضچه های آب زلالی وجود دارد که دوست داران طبیعت را از هر نقطه ای از ایران به سمت خود کشیده است.


عروس تنگه‌های ایران، لقب یکی از اعجاب‌انگیزترین دره‌ها به نام «رغز» است.حوضچه‌های تنگه رغز عمقی بین ۶ تا ۲۰ متر دارند که طول آن‌ها به ۱۰۰ متر نیز می‌رسد.


دیوارهای بلندی ابن تنگه را از دو طرف پوشش داده و برای پایین رفتن نیاز به فرود دارید. حوضچه های زیر آبشار ها نیز بین ۶ تا ۲۰ متر عمق دارند.


تنگ رغز مکانی پر از چشمه ها و حوضچه های فراوان با ماهی های نترس زیبا و فراوانی است که حتی نزدیک شدن به آن ها دورن آب ها هم، نمی تواند فراری شان دهد.


هنگامه سفر به این تنگه دیدنی ماه های اردیبهشت تا اوایل مهر ماه است،در صورتی که در این فاصله زمانی سفر کنید درختان سرسبز جنگلی کنار مسیر دسترسی به تنگ رغز فوق العاده تماشایی هستند.

 

تنگه رغز
 

 

شما می توانید جهت کرایه سوئیت مبله در شیراز از صفحه اقامتگاه های شهر

شیراز، اقدام به رزرو اقامتگاه مورد علاقه خود نمایید. 
 


 

  • ۱۴۰۰/۰۲/۲۰

آخرین مقالات

۴ دلیل برای رزرو منزل مبله به جای هتل

خ......

۱۴۰۲/۰۳/۱۱

غذاهای محلی بیرجند

غ......

۱۴۰۲/۰۲/۲۸

۱۱ اصطلاح تخصصی هتل‌ها

ف......

۱۴۰۲/۰۲/۲۴

دیدنی‌های بیرجند

......

۱۴۰۲/۰۲/۱۳

اهواز چی بخریم؟ | معرفی ۱۴مورد از بهترین سوغات اهواز

......

۱۴۰۲/۰۱/۳۰